تبلیغات
وبلاگی برای همه ی دوستداران علم ودانش - نحوه ی مطالعه ی درس فیزیک و آزمایشگاه3(رشته ی علوم تجربی)
 
وبلاگی برای همه ی دوستداران علم ودانش
چنین گفت پیغمبر راستگوی زگهواره تا گور دانش بجوی
درباره وبلاگ


به نام تنها هستی بخش جان
با سلام.من محمد دانش آموز سال سوم تجربی هستم.امیدوارم از مطالب این وبلاگ لذت ببرید.
در پایان از شما دوستان عزیزم خواهش می کنم نظر فراموشتون نشه.
راستی اگه از آهنگ وبلاگ راضی نبودید حتما بگید تا عوض کنم

مدیر وبلاگ : محمد تقی زاده
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما مطالب کدام شاخه از این علوم جذابترند؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

فصل الکتریسیته ساکن

شما با موضوع الکتریسیته در سال اول و حتی قبل‌ از آن در علوم دوره راهنمایی آشنا شده‌اید. در کتاب
فیزیک 3، به طور کامل و جامع‌تری به این موضوع پرداخته شده است و از آن جایی که شما در فیزیک‌ پیش‌دانشگاهی دیگر با این موضوع سر و کار نخواهید داشت بهتر است همین امسال این موضوع را کامل یاد بگیرید. سعی کنید تمامی تست‌های آن را حل کنید و تا آن‌جا که می‌توانید نکته‌ی مبهمی برای شما باقی نماند...


فصل الکتریسیته ساکن

شما با موضوع الکتریسیته در سال اول و حتی قبل‌ از آن در علوم دوره راهنمایی آشنا شده‌اید. در کتاب
فیزیک 3، به طور کامل و جامع‌تری به این موضوع پرداخته شده است و از آن جایی که شما در فیزیک‌ پیش‌دانشگاهی دیگر با این موضوع سر و کار نخواهید داشت بهتر است همین امسال این موضوع را کامل یاد بگیرید. سعی کنید تمامی تست‌های آن را حل کنید و تا آن‌جا که می‌توانید نکته‌ی مبهمی برای شما باقی نماند.

قانون کولن، محور اصلی این فصل است که رابطه‌ی ساده‌ای است. در حل مسائل با استفاده از این رابطه به علامت بردارها و زاویه بین آن‌ها توجه ویژه‌ای کنید. در ابتدای مطالعه و تدریس معلم، ممکن است مفهوم میدان الکتریکی برایتان کمی ناآشنا باشد، هر جا دچار مشکل شدید مقایسه‌ای با میدان گرانشی (که در سال گذشته آموخته‌اید) انجام دهید. مفاهیم میدان‌های نیرو، هم مشابه هستند. مطمئن باشید که با حل تمرین کافی به تسلط لازم در بخش میدان الکتریکی نیز خواهید رسید.

بحث بعدی مفهوم پتانسیل الکتریکی است که درک آن بسیار مهم است و برای فهم بهتر مسائل مربوط به خازن لازم است. بخش خازن نیز از مهم‌ترین قسمت این فصل است که شما باید تا می‌توانید از این قسمت مسأله حل کنید. ساز و کار شارژ خازن را هم به طور کامل باید درک کنید.

نکته مهم قابل توجه، تجزیه بردارهاست. بهتر است که شما برای خوب فهمیدن این فصل، اگر لازم شد سراغ بخش مثلثات ریاضی 2 و فصل اول فیزیک 2 بروید. البته مفاهیم مربوط به الکتریسیته، در فصل سوم فیزیک سال اول بیان شده، پس دانش‌آموزانی که مفاهیم مربوط به این فصل را به خوبی فرانگرفته‌اند، بهتر است سراغ آن هم بروند.

فصل جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم

این فصل، فصل ساده‌ای است، به شرط آن که قادر به تحلیل درس مدار باشید. مفهوم اختلاف پتانسیل، جریان و مقاومت را باید درک کنید تا در حل مسائل بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. در انتهای فصل، مدارهای نسبتاً پیچیده‌تری مطرح می‌شوند و شما باید دستگاه‌های چند معادله، چند مجهولی حل کنید، پس دقت در محاسبات اهمیت زیادی دارد. نگران زمان طولانی که باید صرف مسائل این قسمت کنید، نباشید. به مرور سرعت شما زیاد خواهد شد.

برای مطالعه این فصل، ابتدا تعاریف اولیه را خوب بخوانید، سپس از مطالب خوانده شده، تصویر ذهنی ساخته و آن‌ها را برای خودتان مجسم کنید. به سراغ مثال‌های کتاب بروید و آن‌ها را به دقت حل کنید. مدارهای زیادی را در این زمینه تجزیه و تحلیل کنید و قانون‌های KVL و KCL را در مدارهای مختلف و در حالات گوناگون به کار برید. البته بهتر است قبل از شروع مطالعه این فصل، سری به فیزیک سال اول بزنید (فصل 3) و دوباره مفاهیم را آن‌جا مطالعه کنید. هم‌چنین قسمت‌های پایانی فصل دوم فیزیک 3 هم تا حدودی به درک این مبحث کمک می‌کند.

 هنگام مطالعه قسمت مدارها نیز به نکات زیر توجه داشته باشید:

- ابتدا به طور اجمالی حدود 6-5 دقیقه به سرفصل‌های مباحث نگاهی کنید. سپس برای خواندن دقیق از روی کتاب یا جزوه، یک برگه A4 تهیه کرده و آن را برش دهید و به مستطیل‌های کوچک‌تری تبدیل کنید. از آن‌جا که این قسمت، فرمول‌ها و نکات مهمی دارد، هر فرمول و نکته را روی یک مستطیل نوشته و در هر مسأله و مدار از آن‌ها استفاده کنید.

هم‌چنین مقاومت‌های موازی و سری را خوب یاد بگیرید. تا معادل کردن آن‌ها را با هم اشتباه نکنید.

نکته مهم در ارتباط با این فصل و فصل قبل این است که معمولاً سؤالات ترکیبی می‌دهند. یعنی از مدارها سؤالاتی طرح می‌شود که شما باید برای حل آن‌ها از فرمول‌های مربوط به خازن را نیز استفاده کنید. پس هنگام حل کردن تست، از این نوع سؤالات هم کار کنید تا مسلط شوید.

فصل مغناطیس

شما با مفهوم مغناطیس از قبل آشنایی دارید. مفهوم میدان مغناطیسی هم همچون میدان‌های دیگر نیروهایی که با آن آشنایی دارید (گرانشی و الکتریکی) به تدریج برای شما قابل فهم می‌شود. این فصل از کتاب به تفاوت‌ها، ارتباط‌ها و مفاهیم میدان الکتریکی و مغناطیسی می‌پردازد. محاسبه میدان مغناطیسی از طریق عبور جریان از سیم، محاسبه نیرویی که یک میدان مغناطیسی بر محیط اطرافش اعمال می‌کند از موضوعات مطرح شده در این فصل می‌باشد.

یکی از مهم‌ترین مباحث این فصل قانون دست راست است. راست دست‌ها عموماً وقتی مداد را در دست راست دارند و مشغول حل مسأله هستند، ناخودآگاه با دست چپ این قانون را اجرا می‌کنند که باید به این مطلب خیلی دقت کنند تا دچار اشتباه در تعیین جهت بردارها نشوند.

در این فصل لازم است که شما قوه تخیل خود را فعال کنید و یک سری از مسائل را تجسم کنید. به خصوص هنگام حل مسأله، حتماً صورت مسأله را در ذهن خود تجسم کنید و بعد به سراغ حل آن بروید.

دو فرمول مهم این فصل F = BIL و F = BqV است. شما سعی کنید که این دو فرمول را خوب یاد بگیرید و از آن‌ها در مسائل مختلف استفاده کنید.

عمده‌ترین مشکل دانش‌آموزان هنگام حل مسائل است، چون محاسبات خیلی زیاد است معمولاً دانش‌آموزان در آن دچار اشتباه می‌شوند. پس هنگام حل مسأله مراقب محاسبات باشید.

هنگام مطالعه این فصل اگر احساس کردید که مباحث برای شما گنگ است، به سراغ فصل خازن‌ها و بارهای الکتریکی بروید و آن را مطالعه کنید.

فصل القای الکترومغناطیس

در فصل گذشته، مباحثی در مورد جریان و میدان مغناطیسی مطرح شد. این فصل در حقیقت تقاطع فصل الکتریسیته و مغناطیس است و در این مورد بحث می‌کند که چگونه به صورت کاربردی از مغناطیس و جریان الکتریکی نیرو ایجاد کنیم.

این فصل برخلاف فصول گذشته‌ی فیزیک، کاربردی است. بنابراین متفاوت از آن‌هاست و شیوه‌ی مطالعه‌ی آن نیز با مابقی فصول فرق می‌کند. تعداد فرمول‌های این فصل کم است به همین خاطر اکثر دانش‌آموزان فکر می‌کنند که این فصل راحت ‌است اما غافل از این که با حفظ کردن صرف، نمی‌توان مباحث را یاد گرفت و مسائل را حل کرد. چون این فصل کاربرد دو فصل گذشته است، پس تا دو فصل قبل را خوب متوجه نشده باشید، این فصل را خوب متوجه نخواهید شد.

نکته مهم هنگام مطالعه این فصل، دقت کردن به زاویه میدان و زاویه عبور جریان است. مشکل اکثر دانش‌آموزان هم تشخیص همین زوایاست. در حل مسائل حتماً به زاویه‌ها خوب توجه کنید و در ابتدای حل مسأله سعی کنید آن را تشخیص دهید.

فرمول مهم این فصل تتا BAcos است. اگر شما نتوانید زاویه را خوب تشخیص دهید تتا مطمئناً جواب صحیح را به‌دست نخواهید آورد. مبحث دیگر این فصل تبدیل جریان الکتریکی به میدان مغناطیسی است.

بهترین روش مطالعه این فصل، حل کردن نمونه سؤالات زیادی از بحث است. توجه داشته باشید حتی اگر سؤالات، نقطه‌ی اشتراک فراوانی داشتند، باز هم آن‌ها را حل کنید چون مطمئناً در آن به نکته‌ی جدیدی پیدا خواهید کرد.

دست طراحان سؤال در این فصل باز است. بنابراین می‌توانند سؤالات گوناگونی از آن طرح کنند بدون این که تکراری باشد، به همین خاطر است که تأکید می‌کنیم نمونه سؤال زیاد حل کنید.

علاوه بر این، در محاسبات هم دقت زیادی کنید چون بسیاری از اشتباهات در محاسبات رخ می‌دهد.

پیش نیاز فصل القای الکترومغناطیس،‌ مبحث تناوب و محاسبه دوره‌ی تناوب و رسم توابع سینوسی است. پس بهتر است قبل از مطالعه، سری به این مباحث در ریاضی 3 و حسابان بزنیم. نکته‌ی آخر این که اگر در حل مباحث این فصل مشکل دارید، حتماً با یک مشاور صحبت کنید تا تشخیص بدهد که مشکل شما در پیش‌نیازهاست یا در فهم مباحث این فصل.

نوع مطلب : فیزیک، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

پنجشنبه 16 شهریور 1396 10:34 ق.ظ
Heya i'm for the first time here. I found this board and
I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back
and help others like you aided me.
چهارشنبه 18 مرداد 1396 04:48 ب.ظ
I am regular visitor, how are you everybody? This piece of writing posted
at this web site is truly nice.
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:44 ق.ظ
Thanks in favor of sharing such a nice idea, article is nice, thats why i have read it fully
سه شنبه 29 فروردین 1396 04:40 ق.ظ
Hello, after reading this amazing piece of writing i am too
delighted to share my knowledge here with friends.
دوشنبه 21 فروردین 1396 08:29 ب.ظ
Good web site you have here.. It's difficult to find high quality writing
like yours these days. I seriously appreciate individuals like you!
Take care!!
پنجشنبه 2 آذر 1391 09:08 ب.ظ
سلام وبلاگ خوبی داری اگه میشه تست درس 1.2 زیست بزارررررررررر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر