تبلیغات
وبلاگی برای همه ی دوستداران علم ودانش - اهمیت سال سوم دوره متوسطه
 
وبلاگی برای همه ی دوستداران علم ودانش
چنین گفت پیغمبر راستگوی زگهواره تا گور دانش بجوی
درباره وبلاگ


به نام تنها هستی بخش جان
با سلام.من محمد دانش آموز سال سوم تجربی هستم.امیدوارم از مطالب این وبلاگ لذت ببرید.
در پایان از شما دوستان عزیزم خواهش می کنم نظر فراموشتون نشه.
راستی اگه از آهنگ وبلاگ راضی نبودید حتما بگید تا عوض کنم

مدیر وبلاگ : محمد تقی زاده
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما مطالب کدام شاخه از این علوم جذابترند؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
چهارشنبه 6 دی 1391 :: نویسنده : محمد تقی زاده
همان‌گونه كه می‌دانید، سال سوم با اهمیت‌ترین سال در دوره 3 ساله دبیرستان است. اگرچه این مطلب بر كسی پوشیده نیست اما در عمل دانش‌آموزان توجه كامل به این موضوع ندارند و با این سال نیز همانند سال‌های گذشته تحصیلی خود برخورد می‌كنند. شاید واضح‌ترین دلیل برای اهمیت بالای این سال برگزاری امتحانات نهایی در پایان آن است. معدل امتحانات نهایی كلیدی‌ترین نمره شما در طول دوران 12 ساله تحصیلی است.
همان‌گونه كه می‌دانید، سال سوم با اهمیت‌ترین سال در دوره 3 ساله دبیرستان است. اگرچه این مطلب بر كسی پوشیده نیست اما در عمل دانش‌آموزان توجه كامل به این موضوع ندارند و با این سال نیز همانند سال‌های گذشته تحصیلی خود برخورد می‌كنند. شاید واضح‌ترین دلیل برای اهمیت بالای این سال برگزاری امتحانات نهایی در پایان آن است. معدل امتحانات نهایی كلیدی‌ترین نمره شما در طول دوران 12 ساله تحصیلی است.

علاوه بر تاثیر این معدل بر نتیجه كنكور ثبت آن در مدرك دیپلم سبب خواهد شد به نوعی معرف نحوه فعالیت‌های تحصیلی دوران قبل از دانشگاه شما باشد. البته باید بدانید ممكن است در آینده براساس آنچه مصوب شده است، معدل دوره پیش‌دانشگاهی شما نیز دارای اهمیت شود، ولی نمی‌توان از این موضوع به‌راحتی چشم‌پوشی كرد كه همواره با معدل دیپلم سر و كار خواهید داشت. پس باید مراقب سال سوم دبیرستان بود. از طرفی معدل كتبی آزمون‌های نهایی شما به منزله پل ورودی شما به دوره پیش‌دانشگاهی است. البته دلایل دیگری نیز برای اهمیت این سال وجود دارد كه از جمله آن می‌توان به سهم بالای دروس سال سوم در بین منابع طرح تست‌های كنكور نسبت به سال‌های اول و دوم است. همچنین تعداد تست‌های قابل ملاحظه‌ای در كنكور دانشگاه‌ها به طور مستقل از دروس این سال در كنكور طرح می‌گردد. به گونه‌ای كه حدود 30 درصد كل سوالات از مباحث پایه سوم طرح می‌گردد. از طرف دیگر مطالب تدریس شده در این سال پیش‌‌نیازی برای دروس پیش‌دانشگاهی است و در صورت تسلط و یادگیری كامل مفاهیم تدریس شده در سال سوم شروع موفق و راحتی در دوره پیش‌دانشگاهی خواهید داشت و دلایل مختلف از این دست كه هر كدام بر بار اهمیت سال سوم نظام متوسطه می‌افزاید. كم‌كم اردیبهشت ماه به پایان خود نزدیك می‌شود و برای دانش‌آموزان زنگ فرا رسیدن آزمون‌های پایانی را به صدا درمی‌آورد. معمولا در این روزها تدریس دبیران محترم شما به پایان خواهد رسید و بیشتر زمان شما در كلاس درس به دوره، رفع اشكال یا حل نمونه سوالات امتحانات نهایی قبل اختصاص یافته است. بنابراین شما فرصت مناسبی برای جمع‌بندی دروس خود و كسب آمادگی برای امتحان نهایی دارید و این یعنی با یك تیر دو نشان زدن، هم مطالعه عمیق دروس برای موفقیت در آزمون‌های نهایی و هم جمع‌بندی بخش مهمی از منابع مورد سوال در كنكور، حال كه شما با اهمیت و لزوم استفاده از این زمان طلایی آشنا شدید، به توصیه‌هایی برای موفقیت در این دوره زمانی و استفاده حداكثری از زمان اشاره می‌كنم:

توصیه اول: برنامه مطالعاتی‌تان را مشخص كنید.

برنامه‌ریزی در هر مرحله‌ای از زندگی نیاز اصلی برای كسب موفقیت است. می‌گویند برنامه‌ریزی نكردن یعنی برنامه‌ریزی برای شكست. برنامه‌ریزی در مقاطع زمانی كه نیازهای ما یعنی حجم كارهایی كه باید انجام شود بیشتر و یا در حدود فرصتی است كه داریم، اهمیت بسیار بیشتری پیدا خواهد كرد. با توجه به حجم مباحث سال سوم (كه نسبت به سال‌های پایه بسیار بیشتر است) و نیز فرصت محدودی كه تا روز آزمون‌های نیم‌سال دوم (نهایی) وجود دارد، برنامه‌ریزی اهمیت ویژه‌ای دارد. برنامه‌ریزی، اصول ثابت و معینی دارد كه هر داوطلبی كه خواهان كسب نتیجه مطلوب است. باید آنها را رعایت كند و البته اصل تفاوت‌های فردی را در جزئیات لحاظ كند.

اصل اول: تعادل مطالعاتی

رعایت اصل اول یا همان تعادل مطالعاتی بدان معناست كه در طول دوره برای هر درس به میزان اهمیت آن درس زمان تعیین كنیم، برای مثال درس حسابان كه برای دانش‌آموزان رشته ریاضی و یا درس زیست‌شناسی برای دانش‌آموزان رشته تجربی و همین طور درس ادبیات تخصصی و عربی برای دانش‌آموزان رشته انسانی كه دارای اهمیت بیشتری است می‌بایست زمان بیشتری را در بین ساعات مطالعه هفتگی به خود اختصاص دهد، اما بیان این مطلب به معنای آن نیست كه از خواندن سایر دروس بویژه دروس عمومی غافل شویم، چرا كه آگاه هستید، دروس عمومی نیز در جای خود دارای اهمیت و تعیین‌كنندگی فراوان هستند. فراموش نكنید در این تعادل دروس ضعیف‌تر هم نسبت به دروس قوی‌تر زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد.

اصل دوم: واحدهای مطالعاتی

برخی از داوطلبان عادت دارند ساعت‌ها مطالعه كنند و برخی دیگر نمی‌توانند حتی چند دقیقه به‌صورت متوالی این كار را انجام دهند. همانطور كه قبلا تاكید كردیم سال سوم به دلایل تفاوت‌هایی كه با پایه‌ دارد نیازمند تغییر در روش مطالعه و برنامه‌ریزی است. طبق تحقیقات صورت گرفته مطالبی كه در ابتدا و انتهای واحد زمانی مطالعه می‌شود دارای حداكثر یادآوری خواهند بود. بنابراین اگر داوطلبی بدون وقفه بیش از دو ساعت مطلبی را مطالعه كند دارای حداكثر 2 یادآوری خواهد بود. در حالی كه اگر همین 2 ساعت، در دو زمان یك ساعته مطالعه شود. دارای حداكثر 4 یادآوری خواهد بود با توجه به آهنگ زمانی مطالعه، بهترین واحد زمانی بین 60 تا 90 دقیقه می‌باشد. توصیه می‌كنم به ازای هر75 دقیقه مطالعه 15 دقیقه استراحت كنید.

اصل 3: تنوع‌طلبی

یكی از مهارت‌های لازم برای داوطلبان كنكور، توانایی انتقال ذهنی است. در كنكور نیز شما باید چند درس را در كنار هم پاسخ دهید لذا باید این توانایی را داشته باشید. یكی از راه‌هایی كه می‌توانید این مهارت را در خود ایجاد كنید تنوع مطالعاتی است. در این اصل شما باید هر روز حداقل 3 عنوان درس شامل دو عنوان درس اختصاصی و یك درس عمومی را بخوانید.

اصل 4: ترتیب مطالعه دروس

دو نكته مهم در این اصل وجود دارد. اولا بهتر است حداكثر دو درس اختصاصی را به صورت متوالی مطالعه كنید یعنی بعد از مطالعه دو درس اختصاصی یك درس عمومی بخوانید.

دوما درس‌هایی را كه علاقه بیشتری به آنها دارید در ابتدا و انتهای برنامه و درس‌هایی كه خواندن آنها برایتان دشوار است را در اواسط برنامه مطالعه كنید.

با این روش درس‌های سخت وقتی مطالعه می‌شوند كه شما به اندازه كافی گرم شده‌اید.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 16 مرداد 1396 05:49 ب.ظ
It's actually a great and useful piece of information. I
am glad that you simply shared this useful information with us.
Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
دوشنبه 12 تیر 1396 09:19 ب.ظ
Hello, Neat post. There's a problem together with
your website in internet explorer, might check this?
IE nonetheless is the market chief and a huge section of other folks will omit your wonderful writing due to this
problem.
دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 08:10 ق.ظ
Nice blog here! Also your website loads up fast!
What host are you using? Can I get your affiliate link to
your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours
lol
جمعه 18 فروردین 1396 09:25 ب.ظ
Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog
and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your
blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر