تبلیغات
وبلاگی برای همه ی دوستداران علم ودانش - تفاوت های اساسی مرد وزن
 
وبلاگی برای همه ی دوستداران علم ودانش
چنین گفت پیغمبر راستگوی زگهواره تا گور دانش بجوی
درباره وبلاگ


به نام تنها هستی بخش جان
با سلام.من محمد دانش آموز سال سوم تجربی هستم.امیدوارم از مطالب این وبلاگ لذت ببرید.
در پایان از شما دوستان عزیزم خواهش می کنم نظر فراموشتون نشه.
راستی اگه از آهنگ وبلاگ راضی نبودید حتما بگید تا عوض کنم

مدیر وبلاگ : محمد تقی زاده
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما مطالب کدام شاخه از این علوم جذابترند؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
چهارشنبه 27 دی 1391 :: نویسنده : محمد تقی زاده

تفاوت مردان و زنان

طول‌ عمر و مرگ‌

براساس‌ آمارها به‌ طور متوسط‌ زنان‌ 7 سال‌ بیشتر از مردان‌ زندگی‌ می‌كنند، و در دوران‌ جنینی، نوزادی، كودكی‌ و سالمندی، مرگ‌ جنین‌ مرد بیش‌ از زن‌ است. با آن‌ كه‌ در بسیاری‌ از كشورها تولید نوزاد پسر بر دختر پیشی‌ دارد، در پایان‌ عمر تعداد بیوه‌ زنان‌ بیشتر می‌شود، و آمار پیرزنهای‌ بالای‌ 100 سال‌ در جهان‌ به‌ 9 برابر پیرمردان‌ می‌رسد. و بی‌ گمان‌ در شرایط‌ مساوی‌ از نظر امكانات‌ بهداشتی‌ و رفاهی‌ به‌ طور محسوسی‌ زنان‌ بیشتر از مردان‌ عمر می‌كنند. برای‌ توجیه‌ این‌ پدیده‌ موضوع‌ زیر قابل‌ توجه‌ است:

                                          ادامه در ادامه ی مطلب

تفاوت مردان و زنان

طول‌ عمر و مرگ‌

براساس‌ آمارها به‌ طور متوسط‌ زنان‌ 7 سال‌ بیشتر از مردان‌ زندگی‌ می‌كنند، و در دوران‌ جنینی، نوزادی، كودكی‌ و سالمندی، مرگ‌ جنین‌ مرد بیش‌ از زن‌ است. با آن‌ كه‌ در بسیاری‌ از كشورها تولید نوزاد پسر بر دختر پیشی‌ دارد، در پایان‌ عمر تعداد بیوه‌ زنان‌ بیشتر می‌شود، و آمار پیرزنهای‌ بالای‌ 100 سال‌ در جهان‌ به‌ 9 برابر پیرمردان‌ می‌رسد. و بی‌ گمان‌ در شرایط‌ مساوی‌ از نظر امكانات‌ بهداشتی‌ و رفاهی‌ به‌ طور محسوسی‌ زنان‌ بیشتر از مردان‌ عمر می‌كنند. برای‌ توجیه‌ این‌ پدیده‌ موضوع‌ زیر قابل‌ توجه‌ است:

‌تفاوت‌ فیزیولوژیكی‌ بدن‌ و اندامها و نیازها

زن‌ و مرد از نظر ساختمان‌ بدنی‌ نقاط‌ تمایز آشكار دارند، سن‌ بلوغ‌ آنها با هم‌ فرق‌ می‌كند، نیازهای‌ غذایی، ویتامینی‌ و معدنی‌ آنها از هم‌ متفاوت‌ است. تودة‌ چربی‌ بدن‌ زن‌ بیشتر و بافت‌ عضلانی‌ آنها كمتر است، متابولیسم‌ پایه‌ زنان‌ حدود 5 درصد كمتر از مردان‌ است، و در نتیجه‌ آنان‌ با طول‌ عمر مساوی‌ سوخت‌ و ساز كمتری‌ دارند، مقدار كالری‌ كه‌ مرد در طول‌ 70 سال‌ برای‌ اعمال‌ حیاتی‌ خود مصرف‌ می‌كند برای‌ 75 سال‌ زن‌ كافی‌ است. این‌ گونه‌ تفاوتها می‌تواند در راستای‌ توجیه‌ عمر بیشتر زنان‌ مطرح‌ شود. گذشته‌ از این‌ها، مقاومت‌ جسمی‌ و روانی‌ در برابر بیماریهای‌ عفونی و شرایط‌ نامناسب‌ در جنس‌ زن‌ بیشتر از مرد است، نقش‌ هورمونهای‌ جنسی‌ را نیز در این‌ میان‌ نمی‌توان‌ نادیده‌ انگاشت. وجود دستگاه‌ تناسلی‌ متفاوت‌ و ایفای‌ نقش‌ فاعل‌ مرد در آمیزش‌ جنسی‌ كه‌ طی‌ آن‌ حدود 150 كیلوكالری‌ انرژی‌ مصرف‌ می‌كند، و مسائل‌ خاص‌ زنان‌ همچون‌ قاعدگی‌ و یائسگی، همه‌ در این‌ راستا مطرحند. وجود كروموزوم‌Y در مردان‌ و بیماریهای‌ وابسته‌ به‌ جنس و نیز دیگر بیماریها كه‌ در مردان‌ شیوع‌ بیشتر دارد، مسائل‌ درمانی‌ و مراقبتهای‌ بهداشتی، نوع‌ شغل‌ و حوادث نوید بخش‌ عمر بیشتر برای‌ زنان‌ است. آنان‌ با آن‌كه‌ به‌ بعضی‌ از اختلالات‌ همچون‌ پوكی‌ استخوان‌ و رماتیسم‌ و... بیشتر دچار می‌شوند،ولی‌ بی‌ آنكه‌ از پا در آیند، به‌ زندگی‌ و روند طبیعی‌ عمر ادامه‌ می‌دهند.

‌ ‌4. یافته‌های‌ آزمایشگاهی‌

در یافته‌های‌ آزمایشگاهی‌ تفاوتهای‌ قابل‌ توجهی‌ بین‌ دو جنس‌ در اندازة‌ هورمونهای‌ هیپوفیز، تستهای‌ كلیه، دفع‌ كراتی‌ نین، باز جذب‌ گلوكز و... مشاهده‌ می‌شود:

‌ ‌4/1. ارزشهای‌ خونی‌

محدوده‌ طبیعی‌ گلبولهای‌ قرمز در مردان‌ به‌ طور متوسط‌ 4/5 و در زنان‌ 8/4 میلیون‌ در هر میكرولیتر است. و به‌ طور كلی‌ مقادیر اجزأ خونی‌ در زنان‌ در گروه‌ سنی‌ باروری‌ 10 درصد كمتر از مردان‌ است.

‌ ‌4/2. هورمونهای‌ جنسی‌

پیداست‌ كه‌ محدودة‌ طبیعی‌ تستوسترون، استرادیول‌ و پروژسترون‌ در زن‌ و مرد فرق‌ می‌كند.

‌ ‌5. نیازهای‌ غذایی‌

تغذیه‌ كافی‌ و مناسب‌ در سلامت‌ جسمی‌ و روانی‌ انسان‌ نقش‌ مهمی‌ دارد، برای‌ رشد مغز و اندامها لازم‌ است‌ و بر مقاومت‌ بدن‌ در برابر عفونتها و بیماریها می‌افزاید، و از بسیاری‌ بیماریها پیش‌گیری‌ می‌كند. تفاوت‌های‌ جنسی‌ در نیازهای‌ غذایی‌ به‌ گونه‌ زیر است:

‌ ‌1. چربیها

با آن‌ كه‌ در ساختمان‌ بدن‌ زن‌ حدود 10 درصد چربی‌ بیشتر از بدن‌ مرد است، و چاقی‌ مرد با زن‌ تفاوت‌ دارد. نیاز به‌ اسیدهای‌ چرب‌ ضروری‌ در جنس‌ مرد بیشتر از زن‌ است.

‌ ‌2. پروتئین‌ها

نیاز به‌ پروتئین‌ در پسران‌ بیش‌ از دختران، و در مردان‌ بیش‌ از زنان‌ است. مرد برای‌ هر كیلوگرم‌ وزن‌ بدنش‌ به‌ 57/0 گرم‌ پروتئین‌ نیاز دارد، این‌ رقم‌ در زنان‌ به‌ 52/0 گرم‌ می‌رسد. و در دوران‌ بارداری‌ و شیردهی‌ نیازهای‌ پروتئینی‌ زنان‌ حدود 20 تا 30 گرم‌ در روز افزایش‌ می‌یابد.

‌ ‌3. انرژی‌

نیاز به‌ انرژی‌ به‌ عواملی‌ چون‌ فعالیت، اثر غذا و... وابسته‌ است، ولی‌ همواره‌ فرد درشت‌ اندام‌ بیشتر از ریزاندام‌ به‌ انرژی‌ نیاز دارد. نیاز به‌ انرژی‌ در زنان‌ روزانه‌ 1500 و در مردان‌ 2000 كالری‌ برآورد شده‌ است.

‌ ‌4. ویتامینهای‌ محلول‌ در چربی‌K , E , D , A) )

در حالات‌ عادی‌ به‌ جز موارد اندك‌ نیازهای‌ ویتامینی‌ مردان‌ از زنان‌ بیشتر است، تنها در دوران‌ بارداری‌ و شیردهی‌ است‌ كه‌ نیازهای‌ ویتامینی‌ زنان‌ افزایش‌ می‌یابد.

‌ ‌5. ویتامینهای‌ محلول‌ در آب‌

از میان‌ این‌ ویتامینها، نیاز مردان‌ به‌ ویتامین‌C ، فولاسین، نیاسین، تیامین‌ (1B)، یبوفلاوین‌ (2(B و پریدوكسین‌ (6(B از زنان‌ بیشتر است.

‌ ‌6. مواد معدنی‌

حدود 4 درصد وزن‌ بدن‌ را عناصر معدنی‌ تشكیل‌ می‌دهد، كمبود آنها در بدن‌ اختلالاتی‌ پدید می‌آورد، نیاز زن‌ و مرد به‌ برخی‌ از این‌ عناصر مساوی‌ است، و بجز آهن‌ در دیگر عناصر، مردان‌ بیشتر از زنان‌ نیاز دارند.

‌ ‌7. آب‌

میزان‌ آب‌ موجود در بدن‌ زنان‌ در سنین‌ مختلف‌ (حتی‌ با قد و وزن‌ یكسان) از مردان‌ كمتر است. نسبت‌ آب‌ به‌ وزن‌ بدن‌ پس‌ از بلوغ‌ در دختران‌ 5 درصد كاهش‌ و در پسران‌ 5 درصد افزایش‌ می‌یابد. میزان‌ آب‌ بدن‌ در جنس‌ مرد در سن‌ 18 تا 40 سالگی‌ 61 درصد وزن‌ بدن‌ است، در مورد زنان‌ این‌ رقم‌ به‌ 51 درصد می‌رسد. در 40 تا 60 سالگی‌ میزان‌ آب‌ بدن‌ مردان‌ 55 درصد و در بالای‌ 60 سال‌ 52 درصد وزن‌ بدن‌ است. این‌ ارقام‌ به‌ ترتیب‌ در مورد زنان‌ 47 و 46 درصد است.

‌ ‌8. مغز و اعصاب‌

مغز زن‌ و مرد را می‌توان‌ از هم‌ متمایز دانست‌ و این‌ امر دلایلی‌ دارد از جمله:

‌ ‌8/1. تمایز سلولی‌

از آن‌ جا كه‌ كروموزومها در زن‌ و مرد متفاوت‌ است‌ در مرد یك‌ جفت‌ كروموزوم‌XY و در زن‌ یك‌ جفت‌ كروموزوم‌XX وجود دارد (به‌ جز سلول‌های‌ جنسی)، سلول‌های‌ مغز آن‌ دو نیز متفاوتند، سلول‌های‌ مغز زن‌ دارای‌ كروموزوم‌XX و سلولهای‌ مغز مرد دارای‌ كروموزوم‌XY است، مغز مرد، مردانه‌ و مغز زن‌ زنانه‌ است.

‌ ‌8/2. اندازه‌ و وزن‌

در وزن‌ مغز و اندازه‌ آن‌ انسانها متفاوتند، ولی‌ به‌ طور متوسط‌ وزن‌ مغز زن‌ 110 كمتر از وزن‌ مغز مرد است. و از آن‌ جا كه‌ مغز راهنمای‌ هوش‌ است، و توجیه‌ آن‌ با در نظر گرفتن‌ جثة‌ كوچك‌تر زن‌ و مقایسه‌ انسان‌ با حیوانات، چندان‌ درست‌ به‌ نظر نمی‌آید، و نیز با توجه‌ به‌ حساسیت‌ و توان‌ بالای‌ سلول‌های‌ مغز، این‌ تفاوت‌ اساسی‌ به‌ نظر می‌رسد. و چه‌ بسا تحقیقات‌ بیشتر با توجه‌ به‌ این‌ نكته‌ حقایق‌ بیشتری‌ را روشن‌ سازد.

‌ ‌8/3. هیپوتالاموس‌ و هیپوفیز

این‌ دو غده‌ از مهمترین‌ بخشهای‌ دستگاه‌ عصبی‌ مركزی‌اند، و بسیاری‌ از فعالیتهای‌ زیستی‌ تحت‌ كنترل‌ آنها انجام‌ می‌شود. در عین‌ حال‌ كاركرد آنها در زن‌ و مرد فرق‌ می‌كند و حساسیتهای‌ متفاوتی‌ را در برابر هورمونهای‌ مردانه‌ و زنانه‌ از خود نشان‌ می‌دهند، تمایز غدة‌ هیپوتالاموس‌ در زنان‌ و مردان‌ است‌ با توجه‌ به‌ ارتباط‌ آنها با سیستم‌ عصبی‌ مركزی، به‌ نوعی‌ تفاوت‌ در مغز زن‌ و مرد به‌ حساب‌ می‌آید.

‌ ‌8/4. نیمكره‌های‌ مغز

در این‌ بخش‌ نیز تفاوتهایی‌ بین‌ زن‌ و مرد قابل‌ توجه‌ است. در پسران‌ یك‌ طرفه‌ شدن‌ كارهای‌ فضایی‌ در 6 سالگی‌ پدید می‌آید، ولی‌ در دختران‌ این‌ كنشها تا 13 سالگی‌ در هر دو نیمكره‌ رشد یكسان‌ دارد، اختلالات‌ زبانی‌ ناشی‌ از آسیب‌ دیدن‌ نیمكرة‌ چپ‌ در مردها شدیدتر است‌ و در مجموع‌ مغز زن‌ از نظر كنش‌ با قرینه‌تر از مغز مرد است. و برای‌ پردازشهای‌ كلامی‌ آمادگی‌ بیشتر دارد.

‌ ‌8/5. بیماریها

بیماری‌MS ، آتروفی‌ لوبر، سردردهای‌ میگرنی، بی‌ اشتهایی‌ و یا پر اشتهایی‌ عصبی‌ در میان‌ زنان‌ شیوع‌ بیشتری‌ دارد، و از آن‌ سوی‌ بیماری‌ پاركینسون،ALS ، تیك، مننژیت‌ ویروسی‌ در میان‌ مردان‌ شایعتر است. این‌ تفاوتها نیز به‌ عنوان‌ یك‌ فاكتور در راستای‌ ناهمسانی‌ مغز زن‌ و مرد می‌تواند در نظر گرفته‌ شود.

‌ ‌8/6. تفاوت‌ كاركردها و استعدادها

برخی‌ حواس‌ در مردان‌ و برخی‌ در زنان‌ قویتر است. رشد و نمو هریك‌ از دو جنس‌ مكانیسم‌ خاص‌ خود را دارد، حالات‌ روانی‌ در دو جنس‌ فرق‌ می‌كند. زنان‌ در كارهای‌ دستی‌ و فعالیتهای‌ ظریف‌ هنری‌ چابك‌ ترند، و پسران‌ و مردان‌ در درسهای‌ ریاضی‌ و استدلالی‌ قویترند. از آن‌ جا كه‌ این‌ امور به‌ مغز مربوط‌ می‌شود، می‌توان‌ نتیجه‌ گرفت‌ كه‌ تفاوت‌ در كاركردها و استعدادها نشان‌ می‌دهد كه‌ مغز زن‌ و مرد به‌ طور نسبی‌ از هم‌ متمایز است.

عوامل‌ دیگری‌ نیز مانند سن‌ رشد، و تكامل‌ دستگاه‌ عصبی نسبت‌ وزن‌ مغز به‌ نخاع‌ شوكی، اختلالات‌ روانی، و اختلاف‌ در كاركرد شیمیایی‌ مغز، در این‌ زمینه‌ قابل‌ توجه‌ است‌ و بررسیهای‌ بیشتری‌ را می‌طلبد. و در مجموع‌ با توجه‌ به‌ پیچیدگی‌ مغز آدمی‌ داوری‌ دربارة‌ مغز انسان‌ و این‌ كه‌ مغز زن‌ و مرد درهمة‌ جهات‌ یكسان‌هستند، عاقلانه‌به‌نظر نمی‌رسد.

‌ ‌8/7. هوش‌ و استعداد

دربارة‌ رابطه‌ هوش‌ با جنسیت‌ می‌توان‌ مسائلی‌ را مطرح‌ ساخت، از جمله‌ آنها موضوع‌ رشد جسمی‌ و هوش‌ است كه‌ در جنس‌ مرد بیشتر ادامه‌ می‌یابد و طی‌ آن‌ سلول‌های‌ مغز كامل‌تر و پیچیده‌تر می‌گردد. مسأله‌ دیگر قشر مخ‌ است‌ كه‌ در هوش‌ و استعداد نقش‌ اساسی‌ دارد، و از آن‌ جا كه‌ برخی‌ از كاركردهای‌ آن‌ در دو جنس‌ متفاوت‌ می‌نماید، تمایز جنسی‌ در هوش‌ قابل‌ بحث‌ می‌نماید. در بهره‌ هوشی‌ نیز تفاوتهای‌ جنسی‌ دیده‌ می‌شود. ضریب‌ هوشی‌ در حد نوابغ‌ میان‌ پسران‌ 57 درصد و میان‌ دختران‌ 43 درصد است. و براساس‌ مطالعات‌ و برخی‌ آزمونها در ضرایب‌ بالای‌ هوشی‌ درصد پسران‌ افزایش‌ می‌یابد.

از 56 تحقیقی‌ كه‌ در آمریكا صورت‌ گرفته، می‌توان‌ برتری‌ هوشی‌ پسران‌ را مشاهده‌ كرد. در این‌ تحقیقات‌ در 28 مورد پسران‌ بر دختران‌ برتری‌ داشتند، و برتری‌ دختران‌ بر پسران‌ 25 مورد بود.

در زمینه‌ خلاقیت‌ و نبوغ‌ مطالعات‌ حاكی‌ است‌ كه‌ خلاقیت‌ مردان‌ بیش‌ از زنان‌ است، و پسران‌ در فعالیتهای‌ اكتشافی‌ بی‌باك‌تر و كنجكاوترند، و در میان‌ نوابغ‌ رشته‌های‌ مختلف‌ علوم‌ تعداد زنان‌ اندك‌ است. زنان‌ در حافظه‌ فوری‌ از مردان‌ برترند، و در حافظه‌ غیرفوری‌ مردان‌ بر زنان‌ برتری‌ دارند.

دربارة‌ تواناییهای‌ كلامی و عوامل‌ هوشی‌ نیز تفاوتهای‌ ناشی‌ از جنسیت‌ وجود دارد.

‌ ‌8/8. استخوانها و اسكلت‌

استخوان، داربست‌ قوی‌ و محكم‌ بدن‌ است، شكل‌ آن‌ را حفظ‌ می‌كند، و تكیه‌ گاه‌ آن‌ به‌ حساب‌ می‌آید، محل‌ اتصال‌ رباطها و عضلات‌ است‌ و مانند اهرمی‌ برای‌ آنها عمل‌ می‌كند، از اندامهای‌ بدن‌ (مغز، نخاع، قلب‌ و...) محافظت‌ می‌كند، محل‌ ذخیرة‌ مواد معدنی‌ است‌ و با تولید انواع‌ سلول‌های‌ خونی‌ در بیشتر فعالیتهای‌ حیاتی‌ بدن‌ نقش‌ دارد. در پزشكی‌ قانونی‌ با بررسی‌ استخوانها می‌توان‌ به‌ زمان‌ مرگ، سن، و جنس‌ فرد پی‌ برد.

در زمینه‌ تفاوتهای‌ جنسی، در مجموع‌ استخوانهای‌ یك‌ زن‌ بالغ‌ از مرد بالغ‌ كوچكتر است‌ و زن‌ و ستیغها و زوائد كوچكتر و كمتری‌ دارد، نسبت‌ به‌ طول‌ قطر آنها كمتر است، زمان‌ بهم‌ پیوستگی‌ مراكز استخوان‌ سازی‌ در زنان‌ زودتر روی‌ می‌دهد. و استخوان‌ زنان‌ استحكام‌ استخوان‌ مردان‌ را ندارد. طول، قطر و وزن‌ استخوانها و قفسة‌ سینه‌ و ستون‌ مهره‌ها، استخوان‌ لگن‌ و سر و گردن‌ زن‌ و مرد متفاوت‌ است.

جمجمه‌ مرد به‌طور مشخص‌ از جمجمه‌ زن‌ متمایز است. جمجمه‌ زن‌ از جمجمة‌ مرد سبك‌تر است، استخوانهای‌ آن‌ نازك‌ترند، حجم‌ آن‌ 10 درصد كمتر است. پیشانی‌ در زن‌ نسبت‌ به‌ مرد بیشتر حالت‌ عمودی‌ دارد، سوراخ‌ كاسة‌ چشم‌ در زنان‌ گردتر است. كناره‌های‌ بالای‌ كاسه‌ چشم‌ در زن‌ تیزتر از مرد است. در زن‌ گلابلا، كمانهای‌ ابرویی‌ و زوائی‌ پستانی‌ برجستگی‌ كمتری‌ دارند، سینوسهای‌ هوایی‌ اطراف‌ بینی‌ دارای‌ حجم‌ كوچكترند، و قسمت‌ صماخی‌ استخوان‌ گیج‌گاهی‌ در زن‌ كوچكتر است‌ و زبری‌ و سختی‌ كمتری‌ دارد، رشد قاعده‌ كاسه‌ سر در زنان‌ 2 سال‌ زودتر از مردان‌ توقف‌ می‌یابد. برآمدگیهای‌ پیشانی‌ و آهیانه‌ای‌ در زن‌ برجسته‌تر است‌ و سقف‌ جمجمه‌ كمی‌ پهن‌تر است‌ و... و در مجموع‌ جمجمه‌ زن‌ پس‌ از بلوغ‌ گرایش‌ به‌ حفظ‌ خصوصیات‌ دوران‌ كودكی‌ دارد.

زنان‌ بالغ‌ توده‌ استخوانی‌ كمتری‌ نسبت‌ به‌ مردان‌ دارند و با افزایش‌ سن، از دست‌ دادن‌ تودة‌ استخوانی‌ در آنان‌ زودتر از مردان‌ شروع‌ می‌شود و شتاب‌ بیشتری‌ نیز دارد.

نوع مطلب : فوق برنامه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 08:27 ب.ظ
What's up it's me, I am also visiting this web site regularly, this site is genuinely good and the
visitors are genuinely sharing pleasant thoughts.
سه شنبه 17 مرداد 1396 11:41 ق.ظ
Great post.
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:17 ب.ظ
What's up, its fastidious piece of writing regarding media
print, we all be familiar with media is a great source of facts.
شنبه 14 مرداد 1396 10:22 ب.ظ
Hi, I check your blog on a regular basis. Your humoristic style is witty, keep it up!
جمعه 6 مرداد 1396 08:40 ب.ظ
I've been surfing online more than 2 hours today,
yet I never found any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you
did, the web will be much more useful than ever before.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 05:33 ق.ظ
I visited many web pages except the audio feature for audio songs current at this website is in fact superb.
جمعه 18 فروردین 1396 10:11 ق.ظ
Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of
hard work due to no backup. Do you have any methods to protect against hackers?
پنجشنبه 17 فروردین 1396 02:36 ب.ظ
Hey very nice blog!
جمعه 11 فروردین 1396 03:43 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video
to make your point. You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog
when you could be giving us something informative to read?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر